Ήττα σοκ από τη Θήρα

Δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τη νέα σεζόν η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Θρύλου, καθώς δεν μπόρεσε να υπερκεράσει το εμπόδιο του μαχητικού ΑΟ Θήρας.

Οι Πειραιώτισσες φάνηκε πως θα είχαν πάρα πολύ εύκολη αποστολή, αλλά τελικά δεν μπόρεσαν να πάρουν τους βαθμούς της νίκης.
Έχασαν με 3-2 σετ από τις Σαντοριναίες, οι οποίες έκαναν την ανατροπή και μπόρεσαν να επικρατήσουν. Όλα πήγαν καλά για τις παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς μόνο στα δύο πρώτα σετ. Προηγήθηκαν με 0-2 και όλα έδειχναν πως θα κατάφερναν να πάρουν τον αγώνα, ακόμα και όταν έχασαν το τρίτο (1-2).
Όμως, η Θήρα είχε ένα ελαφρύ προβάδισμα στο Δ' σετ και από τη στιγμή που πήρε ψυχολογία μετά την ισοφάριση και το 2-2, μπόρεσε στο τάι-μπρέικ να κρατηθεί κοντά στο σκορ και να κερδίσει εν τέλει με 3-2 σετ, αφήνοντας τον Ολυμπιακό να πιει το πικρό ποτήρι της ήττας.
Δεν σημαίνει τίποτα βέβαια αυτή η ήττα, ο Ολυμπιακός θα βελτιωθεί ακόμα περισσότερο, απλά ήταν κρίμα να γίνει το σκορ 3-2 από 0-2 σετ.

Τα σετ: 21-25, 18-25, 25-23, 25-20, 15-12